Sezon grzewczy (niestety) rozpoczęty. Straż Miejska w Rumi w przypadkach podejrzenia o spalanie odpadów stosuje pobieranie próbek popiołu, które Urząd Miasta wysyła do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju. W tym tygodniu przyszły pierwsze wyniki. Poniżej przedstawiamy tabelę zawartości popiołu pewnego rumskiego pieca domowego. Strzałką oznaczono przekroczenia dopuszczalnych zawartości pierwiastków.

Stwierdzono:

  • Przekroczenie zawartości baru o 44% co oznacza spalanie pigmentów farb, lakierów i (lub) tworzyw sztucznych,
  • Przekroczenie zawartości antymonu o 33% co oznacza spalanie tkanin poliestrowych, ubrań, żywic poliestrowych, laminatów, sklejek,
  • Przekroczenie zawartości cynku o 292% co oznacza spalanie pigmentów farb, lakierów i (lub) tworzyw sztucznych, drewna impregnowanego.

Właściciel tego pieca otrzymał maksymalny mandat karny. W przypadku ponownego stwierdzenia stosowania do spalania niedozwolonych odpadów – zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu, gdzie grozi grzywna do 5 000 zł.

Straż Miejska w Rumi odbyła w minionym tygodniu 30 patroli zmotoryzowanych i pieszych z psem służbowym oraz 1 z Policją, odbyło się też 5 służb w budynku Urzędu Miasta. Działania patroli pozwoliły ujawnić 50 wykroczeń, z których 14 zakończyło się mandatami karnymi, 20 pouczeniami lub innymi środkami oddziaływania wychowawczego, a 2 wnioskami o ukaranie do sądu. Wykonano 61 interwencji zleconych przez obywateli, 17 osób wylegitymowano. Dokonano też 85 sprawdzeń miejsc uznanych za zagrożone.

Pozostałe wydarzenia

  • Wykroczenia w związku z alkoholem. Nie było żadnej interwencji w związku ze spożywaniem publicznym alkoholu. Dwóm leżącym w miejscach publicznych osobom udzielono pomocy, udali się w swoją stronę. Trzecia osoba, zachowując się w sposób nieobyczajny dobijała się do placówki gastronomicznej – zostanie przeciwko tej osobie skierowany wniosek do sądu.
  • Zwierzęta. Podjęto 9 interwencji. 4 psy, których właścicieli nie udało się ustalić trafiły do schroniska. Dwa zdarzenia z dzikami w tym jedno przykre: na ul. Towarowej – zderzenie z dzikiem zakończone jego śmiercią i znaczne uszkodzenie pojazdu wieczorem w dniu 23.11.2020 r. W drugim przypadku w okolicach ul. Sobieskiego – dzików nie było. Znaleziono 2 koty – jeden niestety martwy – zgłoszony do usunięcia przez służby komunalne. Drugi z numerem identyfikacyjnym powrócił do właścicielki. Znaleziono i schwytano też papugę, którą zabrał do lecznicy technik weterynarii.
  • Utrzymanie czystości. Przyjęto 11 zgłoszeń w związku z wydobywaniem się nadmiernego dymu z kominów – ani jedno nie potwierdziło się – spalano dozwolone paliwa. Jedną osobę ukarano mandatem za zaśmiecanie.
  • Wykroczenia drogowe. Podjęto 33 interwencje zakończone w 8 przypadkach mandatami karnymi, dwoma wnioskami o ukaranie do sądu, a pozostałych sprawców pouczono.
  • Za wykroczenie przeciwko spokojowi i porządkowi publicznemu pouczono 6 osób i 1 ukarano. 3 osoby ukarano za wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego. Pouczono 1 osobę za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia i 1 osobę za palenie tytoniu w miejscu zabronionym. Udzielono pomocy kobiecie, która zapomniała gdzie mieszka – odwieziono ja do Komisariatu Policji w Rumi celem ustalenia tożsamości.

Komendant Straży Miejskiej w Rumi

Roman Świrski