W minionym tygodniu Straż Miejska w Rumi odbyła 33 patrole: zmotoryzowane i piesze z psami służbowymi oraz 5 z Policją. Działania patroli pozwoliły ujawnić 94 wykroczenia, które w 55 przypadkach zakończyły się pouczeniami lub innymi środkami oddziaływania wychowawczego, w 31 mandatami karnymi, a do sądu skierowano 5 wniosków o ukaranie. Wykonano 88 interwencji zleconych przez obywateli. Wylegitymowano 22 osoby. 57 razy kontrolowano miejsca uznane za zagrożone.

Dwa wydarzenia w minionym tygodniu można uznać za szczególne. W dniu 18 grudnia we wczesnych godzinach popołudniowych na ul. Dąbrowskiego pojawił się mężczyzna w niebieskiej kurtce i białych krótkich spodniach, który idąc chodnikiem bił napotkanych przechodniów. Straż Miejska po otrzymaniu dwóch sygnałów od mieszkańców i stwierdzeniu świadków, że nie można dodzwonić się na Policję, wszczęła poszukiwania i już po 15 minutach od pierwszego zgłoszenia ujęła sprawcę z użyciem środków przymusu bezpośredniego. Mężczyzna był nietrzeźwy. Odwieziono go do komisariatu policji i tam przekazano. Drugie zdarzenie miało miejsce w dniu 20 grudnia ok. godz. 10.30. Na ul. Łąkowej pojawił się dzik – warchlak, który był ranny. Zataczał się i wyraźnie kulał, widać było też ślady krwi. Po upewnieniu się, że w pobliżu nie ma lochy strażnicy odłowili zwierzę i odwieźli do komendy straży miejskiej, dokąd przybył wezwany technik weterynarii (zdjęcie). Zwierzę odwieziono do lecznicy.

Pozostałe wydarzenia minionego tygodnia:

  1. Interwencje alkoholowe. Podjęto interwencje wobec 9 osób, które publicznie spożywały alkohol (5 osób ukarano mandatami, a przeciwko 1 sporządzono wniosek do sądu o ukaranie) lub leżały w miejscach publicznych (2 osoby pouczono, a przeciwko 1 sporządzono wniosek do sądu o ukaranie). Do jednej nieletniej dziewczyny zamroczonej alkoholem w pobliżu Osiedla Królewskiego wezwano Policję i pogotowie ratunkowe.

  2. Zwierzęta. Podjęto 2 interwencje. Jedna dotyczyła dzika (opisana wyżej), druga martwego ptaka, którego usunęły służby komunalne.

  3. Utrzymanie czystości. Kontrolowano 14 zgłoszonych dymiących kotłowni. Ukarano 2 osoby za palenie niedozwolonych odpadów w piecach domowych: na ul. Różanej i na ul. Jaworowej. Rewirowi kontrolowali cały szereg posesji w związku z niezgodnością ilości zamieszkałych osób ze złożonymi deklaracjami. Raporty przekazano do UM.

  4. Wykroczenia drogowe. Podjęto 61 interwencji, które w 17 przypadkach zakończyły się mandatami karnymi, 3 – wnioskami o ukaranie do sądu, a w pozostałych przypadkach udzielono kierowcom i pieszym pouczeń.

  5. Inne. Za wykroczenia przeciwko: porządkowi i spokojowi publicznemu 3 osoby pouczono, urządzeniom użytku publicznego – 3 osoby ukarano i 7 pouczono. Ponadto za palenie tytoniu w miejscach niedozwolonych ukarano 4 osoby i 2 pouczono. Do dwóch osób wezwano pogotowie ratunkowe.

Wszystkim mieszkańcom Rumi oraz ich gościom, wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia wraz z Załogą życzy

Komendant Straży Miejskiej w Rumi

Roman Świrski