Pożar samochodu osobowego na ul. Pomorskiej w Rumi w dniu 19 czerwca 2020 r. ok. godz. 16.00 (rezultat na zdjęciu). Patrolując dzielnicę Janowo strażnicy patrolu Straży Miejskiej zauważyli w ruchu samochód marki Smart, z którego obficie wyciekały płyny. Funkcjonariusze ruszyli za pojazdem, a wówczas zobaczyli pierwsze płomienie. Samochód zjechał na parking przy ul. Pomorskiej, a jego kierowca po zatrzymaniu zaczął szybko opróżniać pojazd z pojemników zawierających (jak się potem okazało) rozpuszczalniki. Jeden ze strażników natychmiast wezwał Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą z Rumi, a drugi chwycił gaśnicę z wyposażenia radiowozu i rozpoczął gaszenie. Niestety pożar rozprzestrzenił się tak szybko, że mogli go ugasić tylko strażacy. Uszkodzeniom uległo 7 pojazdów postronnych. Zdarzenie będzie bardzo kosztowne dla właściciela Smarta, gdyż jego samochód nie miał ubezpieczenia OC. Będzie musiał szkody pokryć z własnej kieszeni. Sprawę prowadzi Policja. Filmy z akcji poniżej.


 W minionym tygodniu Straż Miejska w Rumi odbyła 39 patroli zmotoryzowanych i pieszych oraz pieszych z psami służbowymi i 4 służby w budynku Urzędu Miasta. Działania patroli pozwoliły ujawnić 124 wykroczenia, z których 37 zakończyło się mandatami karnymi, a 67 pouczeniami lub innymi środkami oddziaływania wychowawczego. Do sądu skierowano 8 wniosków o ukaranie. W 18 sprawach toczy się postępowanie wyjaśniające. Wykonano 83 interwencje zlecone przez obywateli, 27 osób wylegitymowano. Dokonano też 68 sprawdzeń miejsc uznanych za zagrożone. 4 wykroczenia skutecznie zakończone ujawniono przy pomocy monitoringu miejskiego.

Pozostałe wydarzenia

  • Podjęto 30 interwencji – wymierzono 14 mandatów karnych i 13 pouczeń za spożywanie publiczne alkoholu i 1 mandat i 2 pouczenia za nieobyczajne zachowanie. 3 osoby leżące odprowadzono do miejsc zamieszkania. Do dwóch osób (jednej leżącej na ul. Pomorskiej i drugiej na ul. Grunwaldzkiej) wezwano pogotowie ratunkowe, które zabrało chorych do szpitala.
  • Zwierzęta. Podjęto 7 interwencji, w tym 2 dotyczących warunków trzymania psów, pozostałe biegających luzem psów (wszystkie zwrócono właścicielom). Zgłoszono padłego kota w Łężycach – sprawę przekazano do Gminy Wejherowo.
  • Utrzymanie czystości. Za zaśmiecanie miejsc publicznych 6 osób pouczono 3 zgłoszenia dotyczyły dymiących kominów – nie stwierdzono nieprawidłowości, ale w 2 przypadkach strażnicy wypisali mandaty karne za wypalanie kabli w terenie otwartym.
  • Wykroczenia drogowe. Podjęto 66 interwencji zakończonych w 15 przypadkach mandatami karnymi, 27 kierowców pouczono, a 7 spraw przyjęto do procedowania na wniosek do sądu. Na zdjęciu poniżej „mistrz parkowania

  • Za wykroczenie przeciwko spokojowi i porządkowi publicznemu pouczono 2 osoby, 6 osób ukarano i 7 pouczono za wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego.

 

 

Komendant Straży Miejskiej w Rumi

Roman Świrski